شبكة الإلحاد العربيُ  

العودة   شبكة الإلحاد العربيُ > ملتقيات في الإلحاد > English Forum

إضافة رد
 
أدوات الموضوع اسلوب عرض الموضوع
قديم 01-19-2017, 12:22 AM الغامض غير متواجد حالياً   رقم الموضوع : [1]
الغامض
عضو نشيط
الصورة الرمزية الغامض
 

الغامض is on a distinguished road
افتراضي 19 Of The Most Expensive Substances In The World

Gold is an incredibly expensive substance.
But many things are worth more than their weight in gold.
Ranging from foods to creams to gems to things the average person can't fathom, we pulled together a list of 19 of the most expensive items in the world.
Think we missed something? Let us know in the comments.
++++++++++
19. White Truffles
White truffle
Cost: Up to $5 per gram or $2,000 per pound
What you do with it: This seasonal mushroom can be shaved over pasta, steak, eggs, and rice and infused in oil
to sprinkle on almost anything .
+++++++++
18. Saffron

Cost: $11.13 per gram or $5,040 per pound
What you do with it: Saffron is a flowering plant that can be used in natural remedies for everything from depression to menstrual cycles.
+++++++++
17. Iranian Beluga Caviar

Cost: $35 per gram or $1,000 per ounce
What you do with it: Also known as "almas," these costly fish eggs are eaten cold and in small bites as an appetizer and on unsalted crackers or bread.
+++++++++
16. Gold
Cost: $39.81 per gram
What you do with it: In addition to its uses in jewelry, the ancient metal can be used for electrical conductivity and resistance to corrosion.
+++++++++
15. Rhodium
Cost: $45 per gram or $1,270 per ounce
What you do with it: Rhodium is mostly used in three-way catalytic converters to reduce a car's carbon emissions.
+++++++++
14. Platinum
Cost: $48 per gram or $1,365 per ounce
What you do with it: Platinum can be used as a catalyst in scientific experiments, worn as jewelry, and taken in anti-cancer drugs.
+++++++++
13. Rhino Horn
Cost: $55 per gram or $25,000 per pound
What you do with it: The prized tusk is rumored in Vietnam to cure cancer. Its supposed medical uses also include treating fevers and other ailments .
+++++++++
12. Crème de la Mer
Cost: $70 per gram or $2,000 an ounce
What you do with it: Rub this so-called miracle cream daily to look ageless.
+++++++++
11. Heroin

Cost: High-quality heroin can cost you up to $110 per gram
What you do with it: The opiate is injected, snorted, or smoked and is meant to alter the subconscious. It can also cause convulsions or even comas.
+++++++++
10. Methamphetamine
Cost: $120 per gram or $1,600 per ounce
What you do with it: The highly addictive drug can produce euphoric effects and is often popular with teenagers.
+++++++++
9. Crack Cocaine
Cost: Up to $600 per gram
What you do with it: Some say party, others say develop a problematic habit.
+++++++++
8. LSD
Cost: The crystal form of LSD costs about $3,000 per gram
What you do with it: Popular in the 1960s, this substance is known to cause hallucinations .
+++++++++
7. Plutonium
Cost: Roughly $4,000 per gram
What you do with it: It makes things nuclear. There are two kinds of plutonium that can be used, for either military purposes or nuclear reactors.
+++++++++
6. Taaffeite
*Cost: Anywhere between $2,500 to $20,000 per gram or $2,400 per carat
What you do with it: The mauve-colored gem is thought to be more than a million times scarcer than diamonds. And while it's a bit too durable to use often in jewelry, if you're lucky enough to find one, don't let your hands off it.
*FYI: A carat = 0.2 grams
+++++++++
5. Tritium
Cost: $30,000 per gram
What you do with it: Tritium is used in self-luminating EXIT signs found in theaters, schools, and office buildings. There are more than two million tritium EXIT signs in the United States.
+++++++++
4. Diamonds
*Cost: A colorless, 1-carat can cost more than $65,000 per gram, or $13,000 per carat
What you do with it: Buy engagement rings.
*FYI: A carat = 0.2 grams
+++++++++
3. Painite
*Cost: $300,000 per gram or up to $60,000 per carat
What you do with it: Thought to be the rarest gem mineral , it can be used in crystal healing or just make a pretty collectible.
*FYI: A carat = 0.2 grams
+++++++++
2. Californium 252
Cost: $27 million per gram
What you do with it: The Californium isotope is used in devices that find layers of oil and water in oil wells.
+++++++++
1. Antimatter
Cost: $100 trillion per gram
What you do with it: Antimatter could possibly fuel spaceships to the planets, and maybe the stars, in the
years to come.
++++++++++++++++++
source:http://www.businessinsider.com/most-...-weight-2014-9



:: توقيعي ::: ‏« ﺇﻧّﺎ ﻧُﺮﻳﺪُ، ﺇﺫﺍ ﻣﺎ ﺍﻟﻈُّﻠﻢُ ﺣﺎﻕَ ﺑِﻨﺎ، ﻋﺪﻝَ ﺍﻷﻧﺎﺳﻰِّ، ﻻ ﻋَﺪﻝَ ﺍﻟﻤﻮﺍﺯﻳﻦِ ‏»
‏« ﻋَﺪﻝُ ﺍﻟﻤﻮﺍﺯﻳﻦِ ﻇُﻠﻢٌ، ﺣﻴﻦ ﺗﻨﺼِﺒُﻬﺎ، ﻋﻠﻰ ﺍﻟﻤُﺴﺎﻭﺍﺓِ ﺑﻴﻦَ ﺍﻟﺤُﺮِّ ﻭﺍﻟﺪُّﻭﻥِ ‏»
‏« ﻣﺎ ﻓَﺮَّﻗَﺖ ﻛَﻔَّﺔُ ﺍﻟﻤﻴﺰﺍﻥِ، ﺃﻭﻋَﺪَﻟَﺖ، ﺑَﻴﻦَ ﺍﻟﺤُﻠﻰِّ، ﻭﺃﺣﺠﺎﺭِ ﺍﻟﻄَﻮﺍﺣﻴﻦِ ‏»
  رد مع اقتباس
قديم 01-21-2017, 05:37 PM مشاري غير متواجد حالياً   رقم الموضوع : [2]
مشاري
الأُدُباءْ
الصورة الرمزية مشاري
 

مشاري is on a distinguished road
افتراضي

I have read about chinese tea, many kind of chinese tea as I think, there's expensive kinds of 'em, but I've no english sources about it, one of chinese tea called"yellow tea" as I translated it, it costs 105.71$ for 50 gms



التعديل الأخير تم بواسطة مشاري ; 01-21-2017 الساعة 05:38 PM. سبب آخر: a correction
  رد مع اقتباس
إضافة رد

مواقع النشر (المفضلة)

الكلمات الدليلية (Tags)
expensive, most, substances, the, world


الذين يشاهدون محتوى الموضوع الآن : 1 ( الأعضاء 0 والزوار 1)
 

تعليمات المشاركة
لا تستطيع إضافة مواضيع جديدة
لا تستطيع الرد على المواضيع
لا تستطيع إرفاق ملفات
لا تستطيع تعديل مشاركاتك

BB code is متاحة
كود [IMG] متاحة
كود HTML معطلة

الانتقال السريع

المواضيع المتشابهه
الموضوع كاتب الموضوع المنتدى مشاركات آخر مشاركة
تاريخ العالم في ساعتين History of the World in Two Hours عصبون الأفلام الوثائقية 2 07-06-2018 02:47 PM